Matki mówią SPRAWDZAM! List otwarty do Burmistrza Andrychowa

Szanowny Panie Burmistrzu,

Podał Pan na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami w Roczynach informację, że w Andrychowie są dwa żłobki i mają 19 miejsc wolnych.

Jestem mamą 6 miesięcznej dziewczynki i muszę wrócić do pracy. Nie mam możliwości, aby moim dzieckiem zajął się ktoś z rodziny. Pan powiedział, że żłobki są w Andrychowie, a ja uważam, że to wspaniałe rozwiązanie i cieszę się. Myślałam, że nie ma. Jak sprawdzałam na stronie Urzędu w Andrychowie, to tam w tabelce był jeden klub dziecięcy (dla dzieci powyżej roku) i zero żłobków.

Weszłam do obowiązkowego spisu na stronie Ministerstwa: https://empatia.mpips.gov.pl/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/rejestr-zlobkow-i-klubow, a tam brak informacji o istnieniu jakiegokolwiek żłobka w Andrychowie??

W kategorii klubiki były 2 instytucje, ale one są dla dzieci powyżej roku i od 18 miesiąca życia.

Sprawdziłam też czy są placówki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki i okazało się, że istniejące 2 klubiki nie mają takich dostosowań.

Ale skoro Pan powiedział, panie Burmistrzu, że są u nas dwa żłobki to proszę o podanie mi miejsca żłobka w Andrychowie do którego mogę się zgłosić i zapisać dziecko.

Z poważaniem,

Matka, Mieszkanka Gminy Andrychów

Ogólnodostępna definicja: Żłobek – zakład opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci w wieku od 20 tygodni do około trzech lat, których rodzice lub opiekunowie pracują poza domem. Żłobek zapewnia dzieciom żywienie, zabiegi pielęgnacyjno-zdrowotne, opiekę wychowawczą oraz niekiedy zajęcia edukacyjne.